A tavasz közeledtével egyre többet hallunk a palántákról, hiszen amikor kint még hidegek vannak, a lelkes kertészek már elkezdik beszerezni a magokat és ezzel már tulajdonképpel el is kezdődik a zöldség idény a palánták nevelésével. A palántanevelés során a zöldségmagot nem a szabadba, nem a végleges helyére vetjük, hanem egy sejttálcába (vagy más magvetésre alkalmas edénybe) és védettebb, kontrollált körülmények között neveljük a növényünket és majd csak később a lomblevelek kifejlődése után kerül kiültetésre.

Milyen előnyei vannak a palántanevelésnek? 

  1. Helyspórolás, ugyanis a kezdeti időkben nagyon kis felületen nagyon sok növényt tudunk útnak indítani.
  2. Koraiság: amikor kint még hidegek vannak, egy kisebb helyiségben ahol biztosítani tudjuk a megfelelő fényt és hőmérsékletet már el tudjuk kezdeni a növények nevelését.
  3. A lassabban csírázó növények szabadföldi vetés során nehezen veszik fel a harcot a gyomnövényekkel szemben, viszont egy méretesebb palánta kiültetése után, a gyomszabályozás lényegesebb könnyebbé válik.

Mire kell legjobban figyeljünk a palántanevelés során?

Mint minden növénynek a palántáknak is szükséges biztosítsuk a megfelelő fény, hőmérséklet és tápanyag szükségletet. Azt hogy hogyan is tudjuk ezt elérni, a következőkben részletesen ismertetem. 

Első fontos kérdés – mikor fogjunk neki?

A palántázást mindig a kiültetéstől számoljuk visszafele, tehát először azt kell eldöntenünk, hogy mikor szeretnénk kiültetni a palántát, mikorra jár le az előveteményünk, mikor lesz megfelelő a hőmérséklet, vagy mikor lesz kész a talajunk. Ennek tudatában a különböző zöldségféléknek különböző palántázási időkkel számolhatunk:

  • zeller – 10-12 hét
  • burgonyafélék (paradicsom, paprika, tojásgyümölcs-vinete) 8-12 hét
  • káposztafélék (kelkáposzta, brokkoli, karfiol stb.) 6-9 hét
  • kabakosok (pl: uborka,cukkini) 5-7 hét
  • fejes saláta 3-8 hét

A palántanevelést 2 külön technológiaként kezeljük a magvetés módjától függően.

  1. Sejtálcás vetés: minden magot külön sejttálcába vetünk, az átültetés során földlabdával együtt ültetjük a növényt tovább. Előnye, hogy karógyökeret fog fejleszteni a növényünk, jobb fogja hasznosítani kiültetés után a mélyebb talajrétegekből a vizet. Kezdetben nagyobb munkaerőt, helyet igényel, de nincs szükség tűzdelésre.
  2. Szálas palánta nevelés: szórva vetéssel vetjük a magokat, később a tűzdelés (másnéven pikérozás) során kerülnek külön nevelő edénybe szikleveles vagy 1-2 lombleves állapotban. Előnye, hogy könnyebb a kezdés, kisebb a hely igény és a munkaerő igénye, később viszont óvatos munkát igényel. A tűzdelés során kisebb nagyon mértékben, de mindig megsérül a főgyökér úgyhogy elágazó rendszerű gyökérzetet fog nevelni a növényünk.

Mibe vessünk? Magvetéshez rendszerint tőzeg és perlit keverékét szoktuk használni, ez kiválóan tartja a vizet és könnyen tud gyökeresedni a csíranövényünk, általában steril, így a betegségekre is kevésbé kell számítsunk.

Tápanyag: a csírázás során vigyázzunk, hogy ne nagyon tápozzuk, ugyanis a magas só koncentráció gátolja a csírázást, a mag megfelelő mennyiségű tápanyagot biztosít szikleveles korig a növényeknek. Ezt követően P (foszfor) túlsúlyos tápoldatot használjunk, amely a gyökérzet fejlődését segíti elő.

Egy szép, kifejlett palánta neveléséhez, 2-3 átültetésre van szükség. A növény gyorsabban fejlődik, ha kezdetben kisebb sejttálcába vetjük a magot és a későbbiekben ahogy kitölti a rendelkezésére álló teret, nagyobb edénybe ültetjük.

Ne feledjük! A palánta nevelés legfontosabb hátráltatói a fény és a hőmérséklet. Kora tavasszal még nagyon rövidek a nappalok, ezért kevés fényt kapnak a növények (elnyúlhat!). Világos, fényborította helyen neveljük, ha kell speciális növénylámpákkal be tudunk segíteni. Itt fontos tudni, hogy a növények főként a kék és a piros fényt tudják hasznosítani.

A másik a hőmérséklet! Egy kutató páros (Markov-Haev) a zöldségnövényeket 5 csoporba osztotta optimális hőmérsékleti igényük szerint:

I. Csoport: 25 0C

sárgadinnye, görögdinnye, uborka, spárgatök, paprika

II. Csoport 22 0C

paradicsom, tojásgyümölcs (vineta), sütőtök, bab, kukorica

III. Csoport 19 0C

cékla, vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma, zeller, spárga

IV. Csoport 16 0C

sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, cikória, borsó, burgonya, fejes saláta, kötöző saláta, spenót, reberbara, sóska, téli sarjadékhagyma, metélőhagyma

V. Csoport 13 0C

káposztafélék, retek, torma

Ehhez jön kiegészítésként, hogy a növényeknek a különböző fejlődési szakaszokban más-más igényük van, az optimumhoz viszonyítva:

  • -nyugalmi állapotban t – 14 °C,
  • csírázáskor t + 7 °C,
  • szikleveles fejlettségnél t – 7 °C,
  • szár- és levélképzés idején t± O °C,
  • termésképzés időszakában t ± O oC.

Egy paradicsom számára 27 0C (22+7) az ideális hőmérséklet a mag csírázásához, de 15 0C-ot igényel szikleveles korban. Mindenképp érdemes odafigyelni hogy szikleves korban kicsit hidegebb legyen, hogy ne nyúljanak meg a palánták. 

Ha a palántáinkat szabadföldre szeretnénk ültetni, kiültetés előtt fokozatosan szoktassuk a kinti ,,levegőhöz’’ ugyanis beltérben nem kap UV sugárzást. 1-2 héten keresztül napi 1-2 óráról 4-5 óra direkt napfényhez szoktatva már bátran kiültethetjük növényünket.

Sikeres palántanevelést és bő termést kívánok mindenkinek!

Írj egy hozzászólást

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük