
A tavasz közeledtével egyre többet hallunk a palántákról, hiszen amikor kint még hidegek vannak, a lelkes kertészek már elkezdik beszerezni a magokat és ezzel már tulajdonképpel el is kezdődik a zöldség idény a palánták nevelésével. A palántanevelés során a zöldségmagot nem a szabadba, nem a végleges helyére vetjük, hanem egy sejttálcába (vagy más magvetésre alkalmas edénybe) és védettebb, kontrollált körülmények között neveljük a növényünket és majd csak később a lomblevelek kifejlődése után kerül kiültetésre.
Milyen előnyei vannak a palántanevelésnek?
Mire kell legjobban figyeljünk a palántanevelés során?
Mint minden növénynek a palántáknak is szükséges biztosítsuk a megfelelő fény, hőmérséklet és tápanyag szükségletet. Azt hogy hogyan is tudjuk ezt elérni, a következőkben részletesen ismertetem.
Első fontos kérdés – mikor fogjunk neki?
A palántázást mindig a kiültetéstől számoljuk visszafele, tehát először azt kell eldöntenünk, hogy mikor szeretnénk kiültetni a palántát, mikorra jár le az előveteményünk, mikor lesz megfelelő a hőmérséklet, vagy mikor lesz kész a talajunk. Ennek tudatában a különböző zöldségféléknek különböző palántázási időkkel számolhatunk:
A palántanevelést 2 külön technológiaként kezeljük a magvetés módjától függően.
Mibe vessünk? Magvetéshez rendszerint tőzeg és perlit keverékét szoktuk használni, ez kiválóan tartja a vizet és könnyen tud gyökeresedni a csíranövényünk, általában steril, így a betegségekre is kevésbé kell számítsunk.
Tápanyag: a csírázás során vigyázzunk, hogy ne nagyon tápozzuk, ugyanis a magas só koncentráció gátolja a csírázást, a mag megfelelő mennyiségű tápanyagot biztosít szikleveles korig a növényeknek. Ezt követően P (foszfor) túlsúlyos tápoldatot használjunk, amely a gyökérzet fejlődését segíti elő.
Egy szép, kifejlett palánta neveléséhez, 2-3 átültetésre van szükség. A növény gyorsabban fejlődik, ha kezdetben kisebb sejttálcába vetjük a magot és a későbbiekben ahogy kitölti a rendelkezésére álló teret, nagyobb edénybe ültetjük.
Ne feledjük! A palánta nevelés legfontosabb hátráltatói a fény és a hőmérséklet. Kora tavasszal még nagyon rövidek a nappalok, ezért kevés fényt kapnak a növények (elnyúlhat!). Világos, fényborította helyen neveljük, ha kell speciális növénylámpákkal be tudunk segíteni. Itt fontos tudni, hogy a növények főként a kék és a piros fényt tudják hasznosítani.
A másik a hőmérséklet! Egy kutató páros (Markov-Haev) a zöldségnövényeket 5 csoporba osztotta optimális hőmérsékleti igényük szerint:
I. Csoport: 25 0C | sárgadinnye, görögdinnye, uborka, spárgatök, paprika |
II. Csoport 22 0C | paradicsom, tojásgyümölcs (vineta), sütőtök, bab, kukorica |
III. Csoport 19 0C | cékla, vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma, zeller, spárga |
IV. Csoport 16 0C | sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, cikória, borsó, burgonya, fejes saláta, kötöző saláta, spenót, reberbara, sóska, téli sarjadékhagyma, metélőhagyma |
V. Csoport 13 0C | káposztafélék, retek, torma |
Ehhez jön kiegészítésként, hogy a növényeknek a különböző fejlődési szakaszokban más-más igényük van, az optimumhoz viszonyítva:
Egy paradicsom számára 27 0C (22+7) az ideális hőmérséklet a mag csírázásához, de 15 0C-ot igényel szikleveles korban. Mindenképp érdemes odafigyelni hogy szikleves korban kicsit hidegebb legyen, hogy ne nyúljanak meg a palánták.
Ha a palántáinkat szabadföldre szeretnénk ültetni, kiültetés előtt fokozatosan szoktassuk a kinti ,,levegőhöz’’ ugyanis beltérben nem kap UV sugárzást. 1-2 héten keresztül napi 1-2 óráról 4-5 óra direkt napfényhez szoktatva már bátran kiültethetjük növényünket.
Sikeres palántanevelést és bő termést kívánok mindenkinek!