
A hordásra való felkészülés sok változós történet, melynek a serkentő etetés az egyik legközönségesebb, de mondhatni legfontosabb eleme.
Mivel az1 kg méhre jutó behordott nektár 50%-kal több lehet amikor egy 6 kg nagyságú családnak a része, mint amikor egy 1,5 kg családnak, ezért a méhlegelők jó kihasználása érdekében elengedhetetlen a megfelelő méretű méhcsaládok elérése.
A naponta lerakott peték és ezáltal a méhcsaládok fejlődését, a külső hőmérséklet, a méhek egészségi állapota, az évszak, a genetikai tulajdonságok, az anya kora, a családméret, a tartalék élelem és a naponta behordott élelem szabályozza. Ezért igyekszünk jó tulajdonságú fiatal anyákat megfelelő családméretben, minőségi élelemmel jól ellátott fészekben, egészségesen betelelni és a negatív hatásoktól lehető legjobban megóvva neki indítani a tavasznak. Ezek a tényezők közül mindeniknek legalább elégséges szinten kell teljesülni, ahhoz hogy egy jó tavaszi fejlődés után készen álljanak méhcsaládjaink a vándorlásra és a legelők hatékony kihasználására. A családfejlődést elősegítő beavatkozásokat időben el kell kezdeni mivel nem azonnal fejtik ki hatásukat.
A két legfontosabb időszak amikor serkentünk a nyár vége és tavasszal az első kirepülések utáni időszak, egészen a komolyabb hordásokig. Ezen kívül esetenként érdemes az év közbeni hordástalan időszakokban is besegíteni.
A nyár vége a telelésre való felkészülés ideje amikor azért serkentünk, hogy a család megfelelő méretben legyen betelelhető, ezzel jelentős hatással lehetünk a következő tavaszi fejlődésre és a legelők kihasználására, ha a jó telelés más feltételeit is biztosítjuk.
A tavaszi serkentés az első tisztuló kirepülések után kezdhető el, mivel a család természetesen június közepére érné el a lefejlettebb állapotát, igyekszünk minden lehetőséget kihasználni arra, hogy népes családokat hozzunk létre lehetőleg az akác virágzáshoz időzítve. Ekkor indulhat a fehérje pótlás is ha szükséges. Az ez előtti időszakban is használhatunk lepényeket vagy más anyagokat ha szükséges, de ezeknek nagyobb részt energia pótló szerepe van, inkább a biztonságos áttelelést szolgálják. Jó figyelni arra, hogy fölösleges terhelésnek ne tegyük ki vele a méheket, mert nem akarjuk a telelő generációt az intenzív fiasítás nevelési időszak előtt indokolatlanul dolgoztatni. Míg a fehérjéket és más anyagokat a testükben jól és viszonylag hosszú ideig képesek raktározni a cukrokból folyamatos utánpótlásra van szükség ezért a kiegyensúlyozottabb fejlődés érdekében ha lehetséges válasszuk együtt a megfelelő mennyiségű élelemmel való betelelést és a tavaszi serkentő etetést.
Az egyedek élethosszának a megalapozása az a nyár végi időszakban történő megfelelő mennyiségű virágpor elfogyasztása, illetve egészséges családok biztosítása alapfeltétel.
-A serkentéskor használt pótló anyagok méhek életére gyakorolt negatív hatásának ellensúlyozására egyes kutatók különböző gyógynövény kivonatokkal próbálkoztak amelyek a legtöbb esetben jó eredményeket hoztak, és akár 40- 50% -os élethosz növekedéseket értek el a kontroll csoporthoz képest, de már az egyszerű savasítás is segített pár százalékot. A dolgot beárnyékolja, hogy a kísérletek bár legtöbb esetben pozitív hatással voltak a méhek élethosszára a megismétlésük esetén volt, hogy ingadozó hatásfokot mutattak. Ezt lehet az alapanyagok változó minőségében is keresni, de a kísérletezéshez szükséges hasonló körülmények biztosítása sem egy könnyű feladat.
-Ezek a receptek legtöbb esetben gyógynövények vizes kivonatainak felhasználásából álltak. Serkentő hatásúnak gondolják a homoktövis, csalán, orbáncfű, gyermekláncfű kivonatát. Antibakteriális hatásai miatt szóba jött a hagyma, fokhagyma, üröm, cickafark, citromfű, menta, hárs, zsurló is. Ezen anyagok nem minden esetben váltották be a várt serkentő hatást, de néhány esetben sikerült bizonyítani a serkentő, vagy élethossz növelő eredményt akár egyedül vagy együtt használva őket. Ilyen a csalán, a kamilla, orbáncfű, menta, cickafark, körömvirág kivonata vagy ezek bizonyos arányú keveréke.
– Egy másik kísérlet szerint áttelelő családok serkentésében de ugyanakkor a műrajok és gyengített családok esetében is jó eredmények születtek szelén, bíborkasvirág, csombord használata során a fiasítás kiterjedésében és az elfoglalt léputcák számában.
-A serkentő etetés hatékonyságának javítása céljából több kereskedelmi anyag is forgalomban van amelyek növényi kivonatokat, vitaminokat tartalmaznak. Egyesek betegségek ellen is hatásosak, vagy a méhek általános erőnlétet javítják, de olyan is van amely célzottan néhány anyag pótlásával az anyák által letett peték számát hivatott emelni.
-A gyakorlatból tapasztalva hamar rájövünk, hogy a cukorszörppel való serkentés bár megalapozza a fejlődést de önmagában nem csodaszer, ez mellett több más tényező is kell teljesüljön a serkentő hatás eléréséhez, mivel a méhcsalád fejlődését a pillanatnyilag rendelkezésre álló, illetve tartalékolt fehérjék, vitaminok és ásványi anyagok is befolyásolják. Nem beszélve a családok méretbeli, pempő termelési képességben mutatott különbségeiről amely csak a serkentés hatására rövid távon nem tud megváltozni.
Az a tény sem elhanyagolható, hogy egy adott területen található méhcsaládok száma, a méhlegelő terheltsége és annak állapota összefüggésben van a családjaink optimális tápanyag ellátottságával. Minél nagyobb a méhsűrűség annál nehezebb dolgunk van a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálék biztosításával, ez a nehézség mind anyagi vonzatával mind az ellátás optimálistól való eltérésével árnyékolja, a várt gazdaságosságot. A túlterhelés nem feltétlenül csak tavaszon, vagy nyár végén, hanem egyes szélsőséges de valós esetekben az év majdnem teljes ideje alatt fennállhat, amelyet egy a méhlegelő életére nem kedvező nyár még tovább fokozhat.
-A fiasítás növekedése szempontjából érdemes figyelembe venni, hogy az etetések gyakoriságát tekintve hatékonyabb a gyakrabban, naponta végzett kis adagú etetés mint a ritkább de nagyobb adagú etetés.
A serkentő etetés menyiségétől függően legtöbb esetben, csak a fiasítási kedv fenntartásához és a kintről nehezen behozható víz pótlására elegendő, a lerakott petékből származó fiasítás kineveléséhez már a tartalékokat is használja a család ezért célszerű azok betelelés előkészítésekor való biztosítása.