
Kedves gazdák
Biztos Ti is tudjátok és tapasztaltátok már saját bőrötökön is, hogy egy jól karbantartott géppel öröm dolgozni, sokkal nagyobb a hatásfok, az elvégzett munkák minősége sokkal jobb, kevesebb idő szükséges a munkálatok elvégzéshez és kevesebb üzemanyagot használunk el a munkálatoknál. A megfelelő gondoskodás mindig kifizetődő.
Melyek az idényvégi karbantartás egyszerű, alapvető lépései?
Nagyon fontos, hogy a gazda mindenképpen először is olvassa el és kövesse a gép felhasználói kézikönyvében található utasításokat, előírásokat. A legegyszerűbb gépeknél is nagyon fontos ez mert itt minden előírás alaposan, szakszerűen és rendszerezve le van írva.
A következőkben felsorolnék egy pár fontosabb, de egyszerű karbantartási lépést, ami minden mezőgazdasági gépnél elvégzendő teljesítés előtt:
- Első lenne a gépek letisztítása a sártól, portól, különböző anyagok, olajak folyásától. Ezt a műveletet el lehet végezni mechanikusan, de óvatosan vigyázva arra, hogy ne sértsük meg a festett, védett felületeket mert idővel ez korróziót okozhat. Ezt követően használjunk ideális esetben a nagy nyomású sűrített levegőt, mert kíméli a modern gépek elektronikáját és persze szóba jöhet a nagynyomású vízborotva is, amellyel szintén nagyon hatásosan és gyorsan letakaríthatjuk gépjeinket. Ez utóbbi esetben azonban nagyon figyeljünk oda, hogy hol és hogyan használjuk a vízborotvát mert főleg a modernebb, elektronikával felszerelt gépeknél sok kárt is lehet okozni ezzel a művelettel.
- Az alapos tisztitás után jöhet a gépek tüzetes és aprólékos ellenőrzése. Vegyük szemügyre az alaposan megtisztított gépet. Keressük a sérüléseket, szivárgások nyomait, a túlzottan elkopott, vagy hiányzó alkatrészeket.
- Következne a gépek nyugalmi időre szóló beállításai. Itt már nagyon fontos, hogy kövesse a gépek felhasználói kézikönyvében található utasításokat az üzemi folyadékok beállítására és cseréjére vonatkozó előírásokat bizonyos számú üzemóra után, szíjak meglazítását stb.
- Az újabb, drága, komplex gépeknél szintén nagyon fontos lenne a gép szezon utáni leellenőriztetése szakemberrel, így azonnal tudni fogja, mire számíthat. Ne halogassa a karbantartást és javítást!
- Ajánlott, ha a gépet több ideig nem használjuk a gumiabroncsokat tehermentesíteni.
- Ellenőrizze a fagyálló folyadékokat, ablakmosó berendezéseket, valamint az akkumulátor feltöltési és elektrolit szintjét is.
- A csúszó felületeket, kenési pontokat, láncokat, csapágyakat és perselyeket, célszerű zsírozni, megkenni. Ezzel a gyakorlattal a mosás közben a perselyekbe bejutott vizet könnyen eltávolíthatjuk.
- Ügyeljünk arra, hogy ne túlzottan zsírozzuk a csapágyakat, mert ez sérüléseket okozhat a csapágyak tömítésében.
- Olyan helyeken, ahol a festék lekopott, javítsuk ki azt, és alkalmazzunk felületvédő szert a gép megóvása érdekében.
- Végül állítsa a gépet száraz és jól szellőző helyre. Ez is egy nagyon fontos és majdnem kötelező szabály. Ezzel megvédjük gépjeinket és azok alkatrészeit a túl korai megöregedéstől, tönkremenéstől. Gondoljunk csak arra, hogy nem mindegy, hogyan néz ki a gépünk festése 10-15 év használat után amikor már le szeretnénk cserélni egy esetleg újabb vagy más típusú gépre. A gép külseje is árulkodik arról, hogy hogyan volt karbantartva, mennyi időt és türelmet áldoztunk rá. Nem mindegy, hogy a gumiabroncsokat mennyit sütötte a nap, verte az eső és a hó.
Az időben észlelt kisebb hibák javítása általában nem kerül annyiba sem értékben sem időben, mint egy nagyobb probléma megoldása.
Végül, de nem utolsó sorban érdemes hibalistát készíteni, és ha szükséges, keressünk segítséget az alkatrész és szervíz üzletágas kollégáknál gépmárkák és típusok szerint.
Nagyon fontos a folytonos tanulás és továbbképzés. A téli nyugodtabb időszakot érdemes tanulással és a gépkezelők továbbképzésével kihasználni.
„Aki úgy gondolja tanulni drága, próbálja ki, mennyibe kerül tudatlannak lenni’’ – Dolf de Roos